vineri, 13 noiembrie 2015

MESAJ DE FELICITARE PREASFINȚIEI SALE, PREASFINȚITULUI PETRU, EPISCOP DE UNGHENI ȘI NISPORENI CU PRILEJUL ANIVERSĂRII A ZECE ANI DE ARHIPĂSTORIE


Preasfinției Sale,
Preasfințitului PETRU,
Episcop de Ungheni și Nisporeni

    Viața D-voastră este într-o asociere directă cu munca depusă spre diriguirea bisericii. A sluji lui Dumnezeu prin păstorirea turmei îngăduite de Hristos este un lucru anevoios care presupune multă nevoință duhovnicească, îngăduință și chibzuință față de cei care caută drumul mântuirii și Vieții care este însuși Hristos. Împlicarea directă pe care o faceți în rândul tinerilor prin diverse programe de al cunoaște pe Dumenzeu arată că țineți la viitorul Bisericii Ortodoxe.
     Cu ocazia acestor 10 ani de păstorire în treapta de Episcop și Arhiereu lucrător pe ogorul sufletelor noastre, permiteți-ne să Vă felicităm  și să Vă dorim ca să ajungeți la culmile Ortodoxiei, împărtășindu-Vă din Darurile Duhului Sfânt care se revarsă peste drepții lui Dumnezeu. Acest Har să Vă călăuzească pe tot parcursul vieții, împlinind și desăvârșindu-Vă spre a putea și în continuare să chivernisiți și să umpleți cu lumină sufletele încredințate de Domnul, iar lucrarea pe care o faceți spre propovăduirea Cuvântului Evanghelic în rândul tinerilor, să prospere și să deschidă inimile tuturor.
     Dumnezeu să Vă întărească și vă mulțumim că sânteți mereu alături de noi tinerii, ca un bun Arhipăstor de care avem nevoie.

Întru mulți și fericiți ani Stăpâne!

Cu fiască dragoste în Hristos Domnul nostru,
Prot. Vadim COROSTINSCHI
Președintele Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova
Dimpreună cu toți tinerii voluntari ai asociației noastre

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu