duminică, 5 iunie 2016

Deschiderea primei tabere de vară 2016 a Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

  Cu binecuvîntarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în Episcopia noastră, în perioada 5 – 8 iunie, este organizată tabăra de vară: Tinerețea De la egal la egal amical, de către Sectorul Eparhial Activitate Pastorală pentru Tineret în parteneriat cu Asociația TInerilor Ortodocși din Moldova, unde au fost incadrați 80 tineri și 45 preoți din cadrul Eparhiei noastre. Cu toate că Episcopia noastră de câțiva ani deja promovează laboratoarele de lucru cu tinerii în timpul taberelor de vară, pentru prima data se desfășoară tabără mixtă cu preoți și tineri. 
     Deschiderea taberei a fost făcută de către Președintele Sectorului, prot. Vadim Corostinschi, care a prezentat programa taberei sub genercul: Tinerețea, de la egal la egal amical și regulile de comportare într-o tabără. Alături la activități au fost protopopii circumscripțiilor: Nisporeni - prot. Vitalie Cozari, Hîncești - prot. Serghei Slănină și Călărași - prot. Grigorie Dodon, care împreună și cu preoții din protopopiatului Ungheni, au format o echipă de lucru în realizarea obiectivelor propuse.
Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu