joi, 26 iunie 2014

ADUNAREA ECHIPEI DE INIȚIATIVĂ ÎN DEZVOLTAREA PROGRAMULUI DE LUCRU PENTRU ANUL 2014 DEDICAT ÎN CADRUL EPISCOPIEI DE UNGHENI ȘI NISPORENI ,,ANUL TINERETULUI”

     În data de 26 iunie, 2014, în incinta Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, a avut loc adunarea echipei de inițiativă în dezvoltarea programului de lucru pentru anul 2014, dedicat în cadrul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni ,,ANUL TINERETULUI”.
     Ședința a fost prezidată de către Secretarul Episcopiei, preot Vadim Corostinschi, care totodată este și Președintele Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova. 
     La ședință s-a discutat despre activitățile pe care le săvârșesc Departamentele din cadrul Episcopiei noastre referitor la anul tineretului.      Departamentul Eparhial Învățământ Religios și Departamentul Eparhial Catehizare și Relații Culturale au prezentat programul, ce sa realizat și obiectivele pe viitor. Departamentul Activitate Pastorală pentru Tineret în parteneriat cu Asociația Tinerilor din Moldova, au promovat proiectul Sânt tânăr și doresc să mă manifest intelectual, implementat printr-un concurs brain-ring, ce cuprinde perioada februarie - iulie 2014. Moderatorul concursului a făcut o prezentare a etapelor efectuate unde s-a discutat și despre runda finală care va avea loc în perioada 19-22 iulie: Programa va cuprinde: Sâmbătă 19 iulie, ora 10.00, venirea participanților și a voluntarilor la Mănăstirea Hîncu, unde vor participa la un amplu program distractiv-cultural. Tinerii vor fi aici pînă pe 22 iulie. Marți, 22 iulie ne deplasăm la Mănăstirea Sf. Ștefan cel Mare, din or. Nisporeni, ora 8.30 - oficierea serviciului divin. Totodată 22 iulie este numită: Adunarea generală a tuturor tinerilor din cadrul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni și a tinerilor voluntari din Asociația TInerilor Ortodocși din Moldova. De aceea la ora 12.00, va fi conferința cu tematica: Tânărul într-o societate scolastică și viața lui raportată la Hristos. Iar la ora 15.00 - va fi realizată finala concursului brain-ring 2014, la care vor participa echipele învingătoare din raioanele: Ungheni, Nisporeni, Hîncești și Călărași. Pentru această zi invităm toți cei care au participat la proiectul dat și prin concurs nu au ajuns în finală, dar și toți voluntarii asociației noastre spre o cooperare și dezvoltare mai durabilă a activităților noastre de viitor.
     Scopul acestui proiect a fost de a incadra tinerii în diferite programe și activități intelectuale, familiarizarea tinerilor și împrietenirea lor cu tineri din alte localități/raioane din cuprinsul episcopiei noastre și nu numai, de a crește responsabilitatea.
    Cu un discurs pe latura tinerilor la ședință a intervenit și Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, care a specificat importanța promovării valorilor moral-spirituale în rîndul tinerilor, aprobând programa propusă de către Departamentele sus menționate spre realizare.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu