sâmbătă, 12 ianuarie 2019

Tânărul Crai cu mult alai, vine din cer…


Duminică, 6 ianuarie 2019, tinerii voluntari din filiala Soltănești au mers prin sat pentru a vesti Nașterea Mântuitorului.

După repetiții timp de o săptămână unde tinerii au făcut cunoștință cu repertoriu de colinzi, în ziua de duminică ei au mers din casă în casă și și-au îndeplinit misiunea.

Căci colindatul nu înseamnă goana după bani și dulciuri, întreceri muzicale, ci înseamnă Vestirea Nașterii Domnului. Invitarea oamenilor la slujba de sărbătoare care are loc în biserică și participarea întregii comunități la cea mai mare sărbătoare din an.

La profesorul de geografie am auzit cuvinte care ne-au motivat: "Satul nostru nu a avut parte de această tradiție frumoasă, noi am crescut fără colinde, așa că, voi, dacă ați început să colindați, să nu rupeți tradiția, ci să o duceți mai departe și copiilor voștri.."

Felicitări cu Nașterea Domnului, dragi prieteni!        Șef filiala Soltănești, Cozari Ana

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu