luni, 2 octombrie 2017

Voluntarii din Todirești au dat start Săptămânii Naționale a Voluntariatului

Luni, 2 octombrie 2017, voluntarii filialei Todirești au desfășurat ceva inedit pentru localitate, un flashmob tematic de sensibilizare a opiniei publice.

Acesta s-a produs în incinta I.P. Gimnaziul Todirești în timpul careului școlar. În cadrul acestuia, tinerii au dansat pe ritmul Cântecului Voluntarilor, după care au venit cu un mesaj și un mic discurs către tineri. Le-au adus la cunoștință beneficiile voluntariatului, principiile asociației noastre, dar și au relatat din experiența proprie ce înseamnă pentru ei acest cuvânt măreț. Totodată, ei au dat start Săptămânii Naționale a Voluntariatului 2017.

La final, tinerii au mulțumit Direcției pentru susținere în activități, iar aceasta la rândul ei, a apreciat efortul și dăruirea tinerilor ce practică intens voluntariat. Ziua s-a încheiat cu participarea voluntarilor la un amplu proiect de salubrizare inițiat de Consiliul Elevilor din localitate.   


Listru Victor, Șef filiala Todirești

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu