duminică, 3 mai 2015

Ultima rundă a concursului Brain-Ring Nisporeni, a scos în finală echipa de la Soltănești

    Vineri, 1 mai 2015, în incinta Centrului de Tineret Luceafărul,  din or. Nisporeni s-a desfășurat concursul Brain-Ring ediția II, din cadrul proiectului Sânt tânăr și doresc să mă manifest intelectual.  După o îndelungă pregătire la concurs tinerii au dat dovadă de perseverență și deschiși spre a studia lucruri noi, având la bază învățătura Bisericii Ortodoxe, spre a lărgi orizontul de gândire.
      Fiind al doilea an de promovare a concursului, tinerii ușor sau încadrat în rolul de jucători participând activ pentru a se manifesta și a ajunge în final. Raionul Nisporeni a venit cu 14 echipe de participare la concurs, iar învingători pe r-nul Nisporeni s-a făcut echipa din s. Soltănești și anume: Șaptesate Ion, Beschieru Maria, Proca Grigore, Bobuleac Lilia, Mitrofan Magdalena, Mitrofan Pavel.
     Echipa dată va participa la finala concursului Brain-Ring, care va avea loc în data de 23 iulie, unde vor concura cu echipele din r-nele Călărași, Hâncești și Nisporeni. Dar vor participa și la tabăra de vară în perioada 18 - 23 iulie organizată câștigătorilor din fiecare raion și a celor mai activi voluntari ai asociației, participând la seminarii și cursuri de voluntariat, promovarea tinerilor, liderism, etc…
     Căpitanul echipei Ion s-a exprimat vizavi de concurs: Concursul Brain-Ring este un concurs foarte interesant si este foarte bine căci este implementat în rândul tinerilor. Acest concurs este prilejul minunat de a arăta celorlalti că putem fi mai buni și ne ridicăm mai sus,  dar în primul rând ne oferă posibilitatea de a ne descoperi  pe noi însăși cine suntem. Pe parcursul concursului s-au observat emoții din partea tinerilor, competiția fiind una foarte strânsă, deoarece tinerii chiar au dorit să se manifeste intelectual ceea ce li-au ieșit destul de bine căci spre final toți erau deja învingători căci au dorit să meargă pe drumul cel bun, drumul care duce spre adevărata credință .
După cum s-a observat în toate cele patru raioane participante la concurs și anul acesta ca învingători avem pe cei de la prima ediție. Acest lucru demonstrează că ei au înțeles esența concursului și dorința de a participa și mai departe la activitățile promovate de către asociația noastră ca tabăra de vară și celelalte seminarii de pe parcursul anului.
Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu