sâmbătă, 13 decembrie 2014

Sânt tânăr și doresc să mă manifest intelectual ediția II

Asociația Tinerilor Ortodocși din Moldova – Credință și Misiune, este o asociație de tineret care vine cu un larg spectru de activități. Pe lângă toate activitățile pe care le facem și puteți să le urmăriți pe site-ul nostru: www.atosmd.net, sau rețelele de socializare, dorim să implementăm un proiect cu denumirea: Sânt tânăr și doresc să mă manifest intelectual ediția II, în toate școlile din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, care este și finanțatorul de bază al proiectului, și anume în r-nele: Ungheni, Nisporeni, Hâncești, Călărași.
Tinerii din zilele noastre se rătăcesc cu ușurință în neantul modernismului și al rețelelor de socializare, pierzându-și identitatea lor reală și credința în Dumnezeu. Prin acest proiect dorim să punem în mișcare tinerii spre a studia un material nou care le va prezenta creștinismul pe înțelesul tuturor și totodată îi va trezi la viață, schimbându-le un pic regimul zilnic pasiv.
Proiectul dat, are la bază concursul Brain-Ring și conține mai multe etape, cuprinzând tinerii cu vârsta între 14-20 ani și permite tuturor de a se menționa. Sperăm ca în decurs de câțiva ani concursul să devină bine așteptat de către tineri.
Scopul acestui program este de a trezi conștientul moral al tinerilor și de a-i încadra în activitățile pe care le pune la îndemâna tinerilor Asociația noastră, în strânsă legătură cu Episcopia de Ungheni și Nisporeni. De a sustrage generația nouă de la timpul pierdut în fața calculatoarelor și de a-i încadra într-o nouă etapă de studiu și de gândire. Tinerii vor primi materiale didactice cu tematică religioasă spre a le studia, fiind ca informație de bază la concursul dat.
Activitatea 1 -  Brain-Ring este un joc al intelectualilor, de aceea presupune  efort din partea participanților și studierea materialelor pe care noi le propunem tinerilor și le găsiți în format electronic pe site-ul nostru: www.atosmd.net
1.              Catehizm - SIMBOLUL CREDINTEI SAU CREZUL
a.      DESPRE LUMEA NEVAZUTA
b.      DESPRE LUMEA VAZUTA
c.       DESPRE PACATUL STRAMOSESC
d.      DESPRE PRONIA DUMNEZEIASCA
e.       DESPRE NADEJDEA CRESTINA
2.              RUGACIUNEA - RUGACIUNEA PARTICULARA
3.              CULTUL DIVIN-DESPRE SFANTA LITURGHIE

După primirea materialelor tinerii vor forma echipe din a câte 6 tineri fiecare, până la 4 echipe pe școală.
Activitatea 2 - Runda în care se alege care dintre echipe va reprezenta școala dată la concursul raional și va concura cu celelalte echipe din celelalte școli.
Activitatea 3 -  La un singur joc pot participa doar patru echipe, câte una din școlile din apropiere una de alta. Ele vor concura reciproc, ca în final să ajungă doar o singură echipă ce va concura cu celelalte echipe spre a se vedea care e cea mai bună echipă din raion.
Activitatea 4 -  Finalul concursului.
Aici se vor întruni în runda finală echipele învingătoare, cîte una din raioanele: Ungheni, Nisporeni, Hâncești, Călărași. Tinerii vor fi cazați pentru 5 zile gratuit Tabără de vară şi vor participa la o gamă largă de activități: Sfânta Liturghie, Cursuri și seminare pe tematici diferite, vor face activități în sânul naturii și în jurul focului de noapte, un mic concurs sportiv între echipe pe mai multe clasamente de sport: intelectual și de teren.
Pentru mai multă informație accesați: www.atosmd.net,  
odnoklasniki.ru:  atosmd net
facebook:          www.facebook.com/asociatiaATOM
Sau apelați la numărul de telefon:           078040007
Informație despre Brain-Ring ediția I

Materialul didactic îl descărcați de aici: Temele de studiu Brain-Ring 2014-2015

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu