luni, 13 octombrie 2014

Totul despre proiectul concurs Brain-Ring, ediția I

     Asociația Tinerilor Ortodocși din Moldova, încearcă de fiecare dată să aducă ceva nou tinerilor și să le deschidă noi orizonturi de concepție și gândire, de aceea plus la toate activitățile anul 2014 pentru noi a fost unul de amploare fiindcă am avut posibilitatea să promovăm proiectul: Sânt tânăr și doresc să mă manifest intelectual., prin concursul Brain-Ring.
     Concursul dat a avut a fost organizat pilon de evaluare la ora de religie unde profesor este prot. Vitalie Cozari, în s. Milești r-nul Nisporeni.
     Proiectul dat a fost promovat de către Asociația Tinerilor Ortodocși din Moldova, susținut și finanțat de către Episcopia de Ungheni și Nisporeni, Direcția Raională Învățământ, Tineret și Sport Ungheni, Protopopiatele Circumscripțiilor Ungheni, Nisporeni, Hîncești și Călărași.

     Concursul a fost împărțit pe etape și pe fiecare raion în parte: r-nul Ungheni, r-nul Nisporeni, r-nul Hîncești, r-nul Călărași.
     Ajungând în semifinala concursului fiecare echipă raională au avut parte de un șir de activități la tabăra de vară Mănăstirea Hîncu, unde sau incadrat și cei mai activi voluntari ai asociației din diferite raioane. Prima zi, a doua zi, a treia zi.
     A patra și ultima zi de activități, a fost marcată prin Conferința ierom. Hrisostom de la Mănăstirea Putna, România și Finala concursului propriuzis.
     În pofida tuturor greutăților și piedicilor, am avut posibilitatea de a promova proiectul dat în care am incadrat peste 500 tineri, dintre care până în final am descoperit printre tineri noi doritori de a promova voluntariatul în cadrul asociației noastre.
     Proiectul se bucură de succes în rândul tinerilor și de aceea la dorința tinerilor anul de învățământ 2014-2015 vom face ediția II.
notă: accesând linkurile de mai sus o să vedeți activitatea pe deplin.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu