marți, 25 februarie 2014

Proiect - Sânt tânăr și doresc să mă manifest intelectual.


Asociația Tinerilor Ortodocși din Moldova vine cu un vast program educativ-distractiv pentru tineri care ar cuprinde vârsta între 14 – 20 ani.

Pe lângă toate activitățile pe care le facem dorim să implimentăm un proiect în toate școlile din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni și anume în r-nele: Ungheni, Nisporeni, Hâncești, Călărași, luând în vedere că nu fiecare școală are și clase de liceu, vârsta tinerilor care pot participa la acest concurs este atât de variată. 
Tinerii din zilele noastre cu ușurință se pierd în neantul modernismului și al rețelelor de socializare pierzându-și identitatea lor reală și credința în Dumnezeu. Prin acest concurs noi dorim ca să punem în mișcare tinerii spre a studia un material nou care le va prezenta creștinismul pe înțelesul tuturor și totodată îi va trezi la viață schimbându-le un pic regimul de viață pasiv.
Tot proiectul dat are mai multe etape cuprinzând absolut toți tinerii din categoria sus menționată și permite tuturor de a se menționa în concursul dat. Sperăm ca în decurs de câțiva ani să devină un concurs bine așteptat de către tineri.
Scopul acestui program este de a trezi conștientul moral al tinerilor și de ai incadra în activitățile pe care le pune la îndemâna tinerilor asociația noastră în strânsă legătură cu Episcopia de Ungheni și Nisporeni.
De a sustrage generația nouă de la timpul pierdut în fața calculatoarelor și de ai încadra într-o nouă etapă de studiu și de gândire.
Tinerii vor primi materiale didactice cu tematică religioasă spre a le studia fiind ca informație de bază la concursul dat.
Popularizarea jocurilor intelectuale în rîndul tinerilor din cuprinsul raioanelor sus menționate.
Cuprinderea a unui numar maxim posibil de jucători și incadrați în activități.
Aducerea tinerilor mai aproape de Dumnezeu și de Biserică prin cunoașterea mai profundă și totodată să devină tineri mai receptivi față de problemele societăți și mai buni.
Activitatea 1 -  Pentru a trezi un pic conștientul moral al tinerilor este nevoie ca biserica să vie cu un program în diversitate în fața tinerilor. De aceea proiectul dat e un bun început la o scară înaltă a incadrării tinerilor în dezvoltarea cunoașterii despre Dumnezeu și biserică prin jocul dat. Brain-ring este un joc al intelectualilor de aceea presupune  efort din partea participanților și studierea materialelor pe care noi le vom propune și anume temele:
1.       Despre Religie
a.       Etimologia cuvântului religie
b.       Esența, necesitatea și scopul religiei
c.     Care sânt motivele interne ce determină apariția credinței omului în Dumnezeu.
2.       Izvoarele cunoașterii lui Dumnezeu
a.       Revelația naturală
b.       Revelația supranaturală
c.        Sfânta Tradiție
d.       De ce unii resping Sfânta Tradiție
e.        Sfânta Scriptură ca parte integrantă a Sfintei Tradiții
f.         Ce este Biblia
g.       De unde vine denumirea de Testament
h.       Inspirația Divină a Scripturii
i.          Cele mai vechi traduceri ale Sfintei Scripturi
j.          Traduceri ale Bibliei în limbi moderne
k.        Împărțirea Bibliei în capitole și versete
3.       Simbolul de credință sau Crezul

După primirea materialelor tinerii vor forma echipe din a câte 6 tineri fiecare, pân la 4 echipe pe școală.
Activitatea 2 - Runda în care se alege care dintre echipe va reprezenta școala dată la concursul raional și va concura cu celelalte echipe din celelalte școli.
Activitatea 3 -  La un singur joc pot participa doar patru echipe câte una din școlile din apropiere una de alta. Ele vor concura reciproc, ca în final să ajungă doar o singură echipă care vor concura cu celelalte echipe spre a se vedea carei cea mai bună echipă din raion.
Activitatea 4 -  Finalul concursului.
Va avea loc la una din mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni. Aici se vor întruni în runda finală echipele învingătoare cîte una din raioanele: Ungheni, Nisporeni, Hâncești, Călărași. Tinerii vor fi cazați 3 zile gratuit în care vor participa la o gamă largă de activități ca: Sfânta Liturghie, Pelerinaj la Mănăstirea închinată Sf. Ștefan cel Mare și Crucea Neamului din Nisporeni, Cursuri și seminarii pe tematici diferite, vom face activități în sânul naturii și în jurul focului de noapte, un mic concurs intre echipe sportiv pe mai multe clasamente de sport ca intelectual și de teren.
Prima zi de participare:
16.00 - 17.00 - Venirea tinerilor pe teritoriul mănăstirei care va include în sine 6 tineri și preotul paroh care reprezintă echipa.
17.00 – prezentarea locurilor istorice și pitorești ale mănăstirei
20.00 – masa
22.00 – Stingerea
A doua zi de participare:
07.00 – Deșteptarea
08.00 – Sfânta Liturghie
10.30 – Masa
11.30 – Seminar (Prezentarea Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova)
14.00 – Masa
16.00 – Brain-Ring
20.00 – Masa
22.00 – Stingerea
A treia zi de participare:
07.00 – Deșteptarea
08.00 – Sfânta Liturghie
10.30 – Masa
11.30 – Seminar (Clopote)
14.00 – Masa
16.00 – Brain-Ring
20.00 – Masa
22.00 – Stingerea
A patra zi de participare:
07.00 – Deșteptarea
08.00 – Sfânta Liturghie
10.30 – Masa
11.30 – Brain-Ring
14.00 – Masa
16.00 – Concurs tematică sportivă și intelectial sportivă (ciorbă în pădure la foc)
23.00 – Stingerea
A cincea zi de participare:
07.00 – Deșteptarea
08.00 – Sfânta Liturghie
10.30 – Masa

Rezultatele aşteptate la sfîrşitul proiectului:
Incadrarea tinerilor și pe viitor în diferite programe și jocuri intelectuale.
Familiarizarea tinerilor și împrietenirea lor cu tineri din alte sate – raioane din țară, având prieteni reali și nu doar pe rețelele de socializare.
Aprofundarea cunoștințelor la tinerii participanți, dar și cei prezenți despre Dumnezeu și lucrarea Bisericii în lume.
Evidențierea abilităților tinerilor de a se promova și incadra în diverse activități la nivel înalt.
De a se incadra în lucru de echipă și a crește responsabilitatea. 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu