marți, 4 iunie 2013

Ziua copiilor privită prin prisma copiilor la Vrănești


E început de vară cu copaci doldora de cireşe, împovăraţi de rumenul fructelor. În grădini se pare că însuşi aerul e roz, îmbibat fiind de aroma căpşunilor coapte. Florile îşi revarsă mireasma lor îmbătătoare în „văzduhul tămâiat”. Un decor cu adevărat magic pentru cea mai tânără sărbătoarea - Ziua Copiilor.
E ziua, când cei adulţi îşi amintesc poate mai mult ca de obicei de doleanţele şi necesităţile celor mai mici locuitori ai bătrânei Terra. Toţi copiii din raion au avut parte de muzică, baloane de diferite dimensiuni şi culori, dulciuri şi distracţie la maxim. Şi copiii din satul Vrăneşti s-au bucurat în această zi de surprize. Unii au primit cadouri şi dulciuri, alţii au cântat pe scenă, fiecare a primit ce a vrut. Ziua Internaţională a Copilului  a fost un  prilej deosebit pentru inaugurarea orăşelului copiilor în satul Vrăneşti.

Jucării, bomboane, îngheţată, apă răcoritoare şi un spectacol inedit de neuitat au primit de ziua lor copiii din Satul Vrăneşti. Pentru ei sărbătoarea s-a dovedit a fi dublă, de ziua lor, a fost inaugurat orăşelul copiilor, graţie strădaniilor, băştinaşului, preotului Vadim Corostinschi, Președinte a AO Asociația Tinerilor Ortodocși din Sîngerei.
Şi cum ploaia le-a dat peste cap organizatorilor implicaţi în Proiectul ”Copii fericiţi un plus pentru părinţi”,  preşedintele  proiectului Vadim Corostinschi şi voluntarii asociaţiei, sărbătoarea s-a desfăşurat  la Casa de cultură din localitate, care a fost inundată de acei, pe care obişnuim să-i numim viitorul nostru, care poate mai puţin acut reacţionează la intemperiile crizei economice, la bătăliile acerbe politice. Casa de cultură era inundată de voci zglobii, râsete, muzică. Cei maturi le-au pregătit surpriză după surpriză.  Vadim Corostinchi a menţionat că: „Proiectul „Copii fericiţi un plus pentru părinţi” a fost iniţiat anul trecut. Prin contribuţia financiară a  Asociaţiei Obşteşti „Certitudine”, a Primăriei Sângerei şi aportul comunităţii a devenit posibil inaugurarea  unei zone de agrement pentru copiii şi tinerii din satul nostru, la care s-au investit până în prezent 23 855 de lei. Până la acest moment nu s-a reuşit finisarea lucrărilor, însă cum puţin timpul se va ameliora, vom instala toboganul, caruselul, terenul îl vom asfalta.
Mai urmează să implementăm încă un proiect, graţie Primăriei din Fondul Ecologic, care se cifrează la 15000 lei. Până în toamna curentă sperăm să plantăm în parcul  localităţii noastre copaci decorativi, precum şi alte obiecte de artizanat.”
Primarul de  Sângerei, Vasile Doga, a  subliniat în cadrul sărbătorii, că susţinerea acestui proiect adresat copiilor este o demonstraţie în plus a deschiderii Administraţiei Publice Locale (APL) faţă de societate. „Este simbolic faptul, că s-a reuşit inaugurarea acestui orăşel al copiilor de Ziua Internaţională a Copiilor. Graţie acestui proiect, copiii se vor aduna în orăşelul lor, se vor juca în linişte, iar părinţii, maturii îşi vor aminti de propria copilărie”, a mai spus Vasile Doga.
Olga Bîrsanu, responsabilă de cei mici de la grădiniţa „Floricica” din  localitate a ţinut să menţioneze că acesta nu este prima acţiune de acest gen, ci a devenit deja o frumoasă tradiţie ca la fiecare sărbătoare Primăria oraşului, nu în ultimul rând membrii Asociaţiei ATOS, băştinaşul Victor Botnari, Compania Gelibert să-şi aducă contribuţia la desfăşurarea acestei frumoase sărbători şi nu numai. „Avem o colaborare fructuoasă, aşi zice, că avem marele noroc, că avem în preajmă oameni cu sufletul mare, generoşi, precum e viceprimarul Lucia Cucoş, băştinaşa noastră, preoţii Vadim Corostinschi şi Marcel Dodu, voluntarii, toţi cei care ne ajută, sunt foarte bogaţi spiritual. Le suntem foarte recunoscători, pentru tot ce fac pentru localitatea noastră, nu în ultimul rând pentru sărbătoarea splendidă de astăzi,” a spus Olga Bârsanu.
Prezent la sărbătoarea copiilor, preotul Marcel Dodu, parohul bisericii „Naşterea Maicii Domnului”, cel care îşi aduce un aport deosebit la educarea copiilor, tinerilor din această frumoasă vatră. ” Asistăm cu toţii azi la o mare sărbătoare, trăim un moment de suflet. Or, aşi dori ca aceste momente frumoase şi înălţătoare să Vă însoţească în permanenţă, această dorinţă şi această energie s-o aveţi şi în continuare. Iar Sfântul mare Ierarh Nicolae să Vă ocrotească paşii voştri de mai departe.”
Adunaţi în incinta Casei de cultură, copiii erau agitaţi şi nerăbdători în aşteptarea surprizelor pregătite pentru ei. Iar, ele surprizele nu întârziau să vină una după alta.
Vădit emoţionată, Lucia Cucoş, prezentă ca de fiecare dată la majoritatea manifestărilor organizate în satul natal, avea să zică: „Mă simt profund emoţionată, dar tot odată trăiesc emoţii de bucurie, de împlinire. Vă mulţumesc din tot sufletul şi Vă sunt foarte recunoscătoare pentru tot ceea ce faceţi pentru satul nostru. În deosebi, aduc  florile recunoştinţei mele, preotului, băştinaşului şi preşedintelui proiectului de astăzi, Vadim Corostinschi, pentru străduinţă, pentru tot ceea ce face împreună cu voluntarii, cu sătenii, întru înfrumuseţarea satului nostru.” Viceprimarul a adus sincere felicitări şi urări de bine copiilor din partea locului. Ea le-a mai dorit copiilor „să fie educaţi acasă de părinţi”.
Pentru  participarea în lucru de voluntariat în cadrul Asociaţiei ATOS şi promovarea valorilor culturale şi spirituale în rândul tinerilor, Lucia Cucoş a fost decernată cu Diplomă de Onoare din partea ATOS, De către  preotul şi parohul Biserici din localitate, Marcel Dodu, instituit și în funcția de Vicepreședinte al ATOS, responsabil pe regiunea Sîngerei.
1 iunie este o ocazie să ne amintim şi să sărbătorim bucuria copilăriei, dar şi să ne asumăm responsabilităţi faţă de ei, a declarat în cadrul sărbătorii, Veronica Guzun, băştinaşa şi profesoara  Liceului Teoretic „Mihai Eminescu. „Ceea ce am văzut eu, astăzi, m-a mişcat până la lacrimi. Din partea tuturor sătenilor aduc sincere mulţumiri şi urări de sănătate, organizatorului acestei fastuoase sărbători, preot Vadim Corostinschi. Fără aportul dumnealui nu s-ar fi realizat această sărbătoare foarte frumoasă, dar totodată şi foarte consistentă. Nu am avut aşa ceva demult  în satul nostru. Vă spun cu toată sinceritatea,că am fost alături de părintele Vadim, însă erau zile, când el, de unul singur suda, împletea un gărduţ din nuiele sau  făcea alte lucrări, acolo, la Orăşelul Copiilor. M-am întrebat, dar oare de ce o face? O face din marea dragoste pentru oameni, copii, săteni şi pentru viaţă. Am toată siguranţa şi certitudinea, că o face anume  reieşind din aceste considerente.
Regretăm mult faptul, că ne părăseşte părintele Vadim. Dar, sunt sigură, că oriunde nu s-ar afla, El  va face lucruri frumoase. Or, dumnealui, este o fire perseverentă, străduitoare, tolerantă şi foarte receptivă.
Sărbătoarea  de astăzi este dublă pentru noi. Creează impresia că, a plouat cu copii - frumoşi, gingaşi, voioşi, deştepţi… Să nu credeţi că am găsit nişte calificative arbitrare. Ele nu sunt deloc întâmplătoare. Pentru că ceea ce aţi făcut Dumneavoastră în scenă, denotă faptul, că noi avem  o generaţie sănătoasă şi că viitorul se află în mâinile voastre. O ţară va prospera în continuare cu voi, şi prin voi,” a spus Veronica Guzun.
După impresionantele cuvinte de salut adresate părinţilor şi odraslelor lor, altor persoane, micele vedete de la grădiniţa „Floricica”, cât şi tineri din sat au evoluat într-un concert-show cântând, dansând, reclamând.
Buna lor dispoziţie a fost susţinută tot timpul de bunii lor educatori şi învăţători.
Copiii supravegheaţi şi îndrumaţi de maturi au participat la diverse concursuri. Pe drept cuvânt, gustul unei ciocolate, unei îngheţate se uită după 2-3 minute, pe când impresiile unui spectacol inedit vor rămâne pentru toată viaţa. Mai cu seamă vocile cristaline ale interpreţilor Mihaela Spînu, Victor Bulgac şi alţii le vor răsuna mereu în urechi.
În aşteptarea miracolului, steaua în devenire, oaspetele invitat al sărbătorii a fost artistul de muzică populară și totodată membru al Asociației ATOS, Victor Dănuţă. Voluntriatul pentru Victor e un lucru deja de mult practicat și micul concert dat la Vrănești ca act de caritate a demonstrat acest lucru. Receptivi până la lacrimi, copiii nu  mai erau doar spectatori. Intriga pieselor i-au prins în horă. Emoţiile umpleau inimile, expresia feţei se schimba  de la un cântec la altul: de la bucurie la compătimire, de la lacrimi la râsete vesele.
Îi urmăream şi mă bucuram de seninătatea sufletească cu care reacţionau, la capacitatea lor empatică. „Sunt fericiţi. Cât de puţin îi trebuie unui copil ca să fie fericit. Mama şi tata, o pâine, o îngheţată, un spectacol de calitate”... îşi împărtăşi impresiile Rodica Rotari.  „E de nedescris starea emotivă a copiilor. Pentru ei lumea basmelor  există încă, ei cred că binele va învinge răul.
”Obosiţi dea binelea, de atâtea eforturi depuse copiii au format o caravană-lungă în aşteptarea unei porţii gratuite de îngheţată. Satisfăcuţi de cadourile şi surprizele pregătite pentru ei, copiii şi-au exprimat recunoştinţa pentru cei ce şi-au dat concursul, în deosebi, preotul Vadim Corostinchi, primăria oraşului Sângerei, consăteanul Victor Botnari ş. a. ca să-i bucure în această zi. Sunt convinsă că încă mult timp copiii vor trăi cu amintirea acestor clipe minunate care au pus şi începutul vacanţei mari.
Asociația ATOS a avut și noi numiri în funcții și anume, Președinte din rândul tinerilor,  Bîrsanu Ioan și Vicepreședinte din rândul tinerilor Bulgac Victor.

Maria Ţurcanu. Ziarul Ecoul Nostru

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu