duminică, 14 aprilie 2013

De la tineri activi, spre comunități participative


     Tinerii de la AO Asociaţia Tinerilor Ortodocşi din Sângerei, au fost cu vizită de lucru la mănăstirea Naşterea Domnului s. Zăbriceni, r-nul Edineţ, unde sa desfăşurat un seminar cu tematica: De la tineri activi, spre comunităţi participative.
     Ideea seminarului a fost a Preşedintelui A.T.O.S., preot Vadim Corostinschi, care în parteneriat cu preot Adrian Postolache, paroh s. Rotunda şi voluntarii bisericii, dar totodată şi sprijin cu materiale didactice şi de prezentare a centrului AO Certitudine au făcut ca această idee să devină realitate. Şi în data de 14 aprilie 2013, tinerii sau întrunit la Mănăstirea Naşterea Domnului, s. Zăbriceni, r-nul Edineţ. Aici în edificiul fostei facultăţi de teologie, voluntarii au avut posibilitatea să se prezinte, dar totodată şi să descopere noi idei şi forme de voluntariat reciproc.

     Datorită proiectorului, tinerii au putut să vadă prin filmuleţ, foto despre activităţile făcute şi aşa mai uşor era asimilarea discuţiilor. La seminar sa incadrat şi ieromonahul Dorimedont care a arătat importanţa voluntarilor anume pe lângă biserici şi beneficul pe care il împărtăşesc ei nu numai cercului restrând de oameni, ci fac lucrări care ating într-o măsură mai mică sau mai mare întreaga comunitate.
     Voluntarii au dat o difiniţie a voluntariatului după activităţile la care ei înşişi participă şi prin joc au arătat importanţa comunicării dintre toate timpurile şi orce sferă socială. După o mică pauză de masă participanţii au construit simbolic un turn al durabilităţii activităţilor lor, iar materialele spre uimirea tuturor au fost lucrurile care trebuiau reciclate, (sticle, pahare de unică folosinţă, etc.) şi multe altele.
     Preşedintele AO  a înmânat un Certificat de Colaborare voluntarilor din s. Rotunda, ca şi pe viitor să se întrunească la astfel de seminare, dar deja următorul poate la adunarea generală a AO A.T.O.S.
     Tinerii au făcut schim de adrese electronice şi de pe sistemele de socializare pentru a  discuta şi mai departe despre viaţa comunităţilor din care fac parte.
     Mănăstirea gazdă a oferit o masă de seară pentru tineri, după care participanții de comun cu monahii mănăstirei au asistat la slujba Paraclisului Maicii Domnului.
     Tinerii voluntari au rămas impresionați de activitățile desfășurate și au hotărât ca acest gen de întâlniri să aibă continuitate, dar și extindere și invită la participare și alte colective de voluntari, sau tineri activi.

3 comentarii:

  1. Răspunsuri
    1. Păcat, că mulţi au dorit şi se putea să fie, doar că prin păcatul cuiva sa primit doar aşa puţini au avut posibilitatea să se deplaseze... oricum vor mai fi aşa întruniri chiar peste 2 saptamini la Bălţi!

      Ștergere
  2. DA intradevar am vrea ca rindurile noastre sa se complecteze cu mai multi tineri care pot sa descopere o lume noua , lumea bunatatii ,a credintei ,a ajutorului reciproc ,a noilor cunostinte , a noillor idei . E o idee gresita ca tinerii de azi nau nici o ocupatie in afara de de frecventa barurile si a altor distractii, care le incurca cararile spre asociatia noastra in care ne simtim ca intro familie ,de unde noi in ziua de azi capatam multe cunostinte atit de necesare penru noi ,unde ne putem ipartasi cu parerele noastre , putem sa aducem putina bucurie si lumina celor care frecventeaza internate speciale..

    RăspundețiȘtergere