miercuri, 17 aprilie 2019

Fii tu schimbarea pe care vrei să o vezi în lume


Miercuri, 17 aprilie 2019, în incinta gimnaziului Andrei Chivriga, Valea Mare, a fost desfășurat un seminar cu tema "Cine sunteți voi?" de către preotul Vadim Corostinschi, Președintele Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova.

În cadrul acestui seminar tinerilor le-au fost adresate întrebări privind viziunile lor pentru prezent și viitor. În același timp tinerilor le-a fost prezentată ca platformă de dezvoltare personală asociația ATOM și au avut posibilitatea să cunoască ceea ce facem și chiar să se încadreze după dorință ca voluntari.

Seminarul la care au fost încadrați elevii a fost o nouă experiență frumoasă pentru noi ,dar și pentru ei. Aceasta le-a permis să vadă mai departe de orizonturile proprii și le-a schimbat punctul de vedere referitor la situații, probleme și soluții.Cu îndemnuri de implicare a tinerilor ca voluntari a venit și Marina Popa, Șef filiala Ungheni și Olga Ursachi, Secretara filiala Ungheni, care au împărtășit din experiența lor ca voluntari în mai multe organizații, dar și impresiile bune despre ATOM.

Tinerii au fost pasionați, au demonstrat interes și au dat dovadă de receptivitate. Printre altele, în gimnaziul din Valea Mare sunt copii foarte talentați care cu siguranță și-ar găsi pasiunea în echipa noastră.

În plus li s-a explicat ce înseamnă voluntariatul și că voluntarii nu sunt plătiți nu pentru că nu au nicio valoare, ci pentru că sunt de neprețuit și că nu poți lăsa urme în nisip atâta timp cât stai jos.

"Fii tu schimbarea pe care vrei să o vezi în lume".
Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu